poradnik

Jak dbać o rajstopy i pończochy?

Rajstopy i pończochy to nieodłączny element naszej garderoby. Warto odpowiednio o nie dbać, tak aby jak najdłużej nam służyły. Jak to zrobić?

Odpowiedni sposób prania

Pranie ręczne – delikatne, cienkie rajstopy

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia metoda prania rajstop. To właśnie pranie sprawia, że rajstopy mogą nam długo służyć. Delikatne, cienkie rajstopy należy prać ręcznie. Do miski z ciepła woda można wlać odrobinę płynu do prania. Rajstopy zanurzyć w wodzie i delikatnie ugnieść. Po wypraniu lepiej ich nie wykręcać za mocno. Najlepszym sposobem jest rozwieszenie nad wanną lub nad miska. Można pozostawić je tak aż do wyschnięcia. Taką samą metodę stosuje się do prania pończoch.

Delikatne rajstopy najlepiej prać właśnie ręcznie. Pranie w pralce może naruszyć ich delikatny materiał i zwiększyć ryzyko zaciągnięć czy pęknięć materiału.

Pranie w pralce – grubsze rajstopy

Grubsze, zimowe rajstopy można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Lepiej nie wrzucać ich luzem razem z innymi rzeczami. Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki do prania, które minimalizują ryzyko uszkodzenia materiału. decydując się na pranie rajstop w pralce trzeba pamiętać aby ustawić delikatny program. Grubsze rajstopy suszymy rozłożone poziomo na suszarce.

Odpowiednie przechowywanie

Oprócz odpowiedniego prania i suszenia warto pamiętać o prawidłowym przechowywaniu. Wrzucanie rajstop luzem i byle jak do szuflady nie jest dobrym pomysłem. Delikatny materiał może się pozaciągać i ulec zniszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego miejsca wyłącznie na przechowywanie rajstop. Może to być pudełko czy wyznaczona część szuflady. Rajstopy należy złożyć równo wzdłuż a następnie delikatnie złożyć.

Odpowiednie przechowywanie rajstop gwarantuje, że będą świetnie się prezentować przez długi czas!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *