wiedza

Z czego tak naprawdę wykonane są rajstopy?

Większość z nas nie zwraca uwagi na to z czego wykonane są rajstopy. Kupujemy pierwsze lepsze, a potem zastanawiamy się nad ich słabą jakością. Warto poznać materiały, z których wykonuje się rajstopy i pończochy. Pomoże to w wyborze odpowiednich rajstop podczas wizyty w sklepie czy w czasie zakupów w internecie.

Włókna poliestrowe

Częstym materiałem wykorzystywanym do produkcji rajstop są włókna poliestrowe. Świetnie się sprawdzają – utrzymują kształt i są wytrzymałe. Włókno poliestrowe nadaje rajstopom też elastyczność.

Poliamid i stretch

Kolejnym popularnym materiałem są włókna poliamidowe. Rajstopy wykonane z tego włókna nie są podatne na zagniecenia. Są wytrzymałe, jednak mają tendencje do nadmiernego rozciągania się. Włókna poliamidowe mogą być czasami łączone z włóknem lycra 3d, które wzmacnia ich właściwości, zwłaszcza wytrzymałość. Tańsze rajstopy są często wykonane ze stretchu. Są elastyczne i rozciągliwe. Ich wadą jest jednak wyciąganie się materiału i szorstkość.

Wełna i bawełna

Grubsze rajstopy, które nadają się na jesień i zimę, są najczęściej wykonane z akrylu, wełny, bawełny lub mikrofibry. Najlepszym wyborem są rajstopy z dodatkiem wełny. Takie rajstopy świetnie trzymają temperaturę i są miłe w dotyku. Wełna jest niezwykle odporna na wszelkie zaciągnięcia. Przy takich rajstopach trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. Rajstopy z dodatkiem bawełny także należą do dobrych jakościowo wyrobów. Bawełna pozwala skórze oddychać i jest miła w dotyku. Podobnie jak wełna zapewnia komfort termiczny. Jest też wyjątkowo miękka i gładka – noszenie takich rajstop to sama przyjemność.

Akryl i mikrofibra

Na rynku spotkać można także rajstopy z dodatkiem akrylu, który często jest stosowany jako zamiennik wełny. Jest miękki i puszysty, zapewnia ciepło. Nie jest jednak naturalnym włóknem, dlatego nie pozwala skórze oddychać. Rajstopy z dodatkiem mikrofibry są wytrzymałe na zaciągnięcia. Chronią nogi przed zimnem, jednocześnie materiał jest niezwykle lekki i miękki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *